Wega POLARIS COMPACT Espresso Machine
✔ Authorized Wega Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Wega Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The Wega Polaris has four programmable doses per group and is completely customizable for your espresso needs. The sleek look of the Polaris is classy and adds a touch of elegance to any coffee operation.
Includes Free Shipping and 12-Month parts warranty.
| Specification | 1 Group |
|---|---|
| Manufacturer | Wega |
| Boiler Type | Heat Exchanger |
| Number of Group Heads | 1 |
| Steam Boiler Capacity | 5L |
| Length | 21.26" |
| Depth | 22.44" |
| Height | 21.26" |
| Voltage | 110–120V |
| Amperage | 21A |
| Wattage | 2300W |
| Weight | 149.9 lbs |
| Certification | CE, UL, NSF |
Take note: Professional Installation is Required
Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.