Wega IO EVD 1 Group Espresso Machine
✔ Authorized Wega Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Wega Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
This compact espresso machine is specially designed for small spaces. Its unique design adds a vibrant touch to your coffee counter. The Wega IO is not only stylish but also reliable, efficient, and extremely easy to use!
Includes Free shipping and 12-month parts warranty.
| Specification | 1 Group |
|---|---|
| Manufacturer | Wega |
| Boiler Type | Heat Exchange |
| Number of Group Heads | 1 |
| Steam Boiler Capacity | 2.5L |
| Length | 15.35" |
| Depth | 20.67" |
| Height | 20.11" |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 12A |
| Wattage | 1300W |
| Weight | 83.77 lbs |
| Certification | CE, UL, NSF |
Take note: Professional Installation is Required
Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.