Mazzer ZM Plus Grinder
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The ZM Plus boasts all the features of the digital ZM grinder, plus a special unit that facilitates both the espresso and filter coffee grinding processes, thereby making it a powerful, flexible tool for speciality coffee. Its multifunctional features include universal portafilter holder for espresso, quick-connect canister for filter coffee and bag holder.
The ZM Plus features a minimum retention to allow for single doses. It boasts a digital grind adjustment system which allows the barista to control the distance between the burrs (in microns), so as to ensure that the grind setting is understandable, accurate and repeatable.
![]()
20 pre-set grind settings can be saved on the digital display; plus there are 4 pre-programmable buttons to quickly bring up the most popular recipes or dosing times.
| Specification | Details |
|---|---|
| Use | On demand / grocery |
| Version | Electronic |
| Power | 800 watt |
| Grinding Adjustment | Digital grind adjustment |
| Burrs | Flat special steel burrs |
| Diameter Standard Burrs | Ø 83 mm - 3 1/4 inches |
| Standard Fitted Burrs | Either k151F for filter or k151G filter or K151B espresso or k151I hybrid |
| Weight | 39 kg (85 lbs) |
| RPM | 900 rpm @50Hz / 1050 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 0.32 kg (0.7 lbs) |
| Cooling System | Double fan cooling system |
| Optional Hoppers Measures | 1 | 3 kg (2 | 9 lbs) hopper |
| Output | Medium |
| Extraction Method | Espresso single dosing and filter |
| Recordable Grind Settings | 20 |
| Recordable Time Settings | 4 |

| Measurement | mm | inches |
|---|---|---|
| A | 245 | 9 3/4 |
| C | 430 | 17 |
| E | 160 | 25 1/2 |
| H | 645 | 25 1/2 |
| H hopper ZM 1.3 kg (standard fitted upon request) | 720 | 28 1/2 |
| H hopper ZM 0.32 kg (standard) | 645 | 25 1/2 |






Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.