Mazzer ZM Filter Grinder
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
Mazzer ZM features cutting-edge technology and unique functionalities. It boasts a motor-operated digital grind adjustment system allowing the barista to control the distance between the burrs in microns so that the grind setting is understandable, accurate and repeatable. The electronic True Zero calibration ensures that the grind settings are identical from grinder to grinder. Excellent burr parallelism gives consistent particle size distribution. A coffee retention of under 0.45 grams allows for single dosing. These features create a grinder that fits perfectly in the workflow of a specialty cafe.
ZM is the must-have coffee grinder for specialty coffee lovers.
![]()
The digitally controlled motor operated grinding system is a real revolution that allows the barista to adjust the distance between the grinders in microns, so as to have a clear, accurate and repeatable setting.
| Specification | Details |
|---|---|
| Use | On demand / grocery |
| Version | Electronic |
| Power | 800 watt |
| Grinding Adjustment | Digital grind adjustment |
| Burrs | Flat special steel burrs |
| Diameter Standard Burrs | Ø 83 mm - 3 1/4 inches |
| Standard Fitted Burrs | K151F for filter. Upon request k151G filter or K151B espresso or k151I hybrid |
| Weight | 33 kg (72 lbs) |
| RPM | 900 rpm @50Hz / 1050 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 0.32 kg (0.7 lbs) |
| Cooling System | Double fan cooling system |
| Optional Hoppers Measures | 1 | 3 kg (2 | 9 lbs) hopper |
| Output | Medium |
| Extraction Method | Filter or espresso |
| Recordable Grind Settings | 20 |
| Recordable Time Settings | 4 |

| Label | mm | Inches |
|---|---|---|
| A | 245 mm | 9 3/4" |
| C | 430 mm | 17" |
| E | 160 mm | 25 1/2" |
| H | 645 mm | 25 1/2" |
| H hopper ZM 1.3 kg (standard fitted upon request) | 720 mm | 28 1/2" |
| H hopper ZM 0.32 kg (standard) | 645 mm | 25 1/2" |

![]()





Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.