Mazzer Robur S Electronic Espresso Grinder
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The Mazzer Robur S is a conical burrs grinder much favored by bartenders having to deal with large daily volumes and workloads. Average grinding speed is 1s/5g @50Hz, 1s/6g @60Hz. Consistent dosing, uniform coffee grounds, low retention and advanced electronics’ functionality. It is pre-set for connecting to cloud (IoT), thus opening the way towards a whole spectrum of possibilities.
Conical burrs grinder much favored by bartenders having to deal with large daily volumes and workloads.
![]()
| Specification | Details |
|---|---|
| Use | On demand |
| Version | Electronic |
| Power | 800 watt |
| Grinding Adjustment | Stepless micrometric grinding adjustment |
| Burrs | Conical |
| Diameter Standard Burrs | 186C, Ø 71 mm - 2¾ inches |
| Weight | 28 kg (62 lbs) |
| RPM | 420 rpm @50Hz / 500 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 1.6 kg (3.5 lbs) |
| GFC | Hybrid | anticlumping | antidust dampers |
| Cooling System | Double fan cooling system and Split chassis |
| Output | High |
| Extraction Method | Espresso |
| Recordable Time Settings | 3 |

| Label | mm | Inches |
|---|---|---|
| A | 234 mm | 9 1/4" |
| B | 252 mm | 10" |
| C | 287 mm | 11 1/2" |
| D | 464 mm | 18 1/4" |
| E | 240 mm | 9 1/2" |
| H | 720 mm | 28 1/2" |
| H hopper ROBUR S 1.6 kg (standard) | 720 mm | 28 1/2" |
| H hopper ROBUR S 320 g (to be ordered as spare part) | 627 mm | 24 3/4" |








Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.