Mazzer Robur S Automatic Espresso Grinder
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The Mazzer Robur S is a conical burrs grinder much favored by bartenders having to deal with large daily volumes and workloads. Average grinding speed is 1s/5g @50Hz, 1s/6g @60Hz. Consistent dosing, uniform coffee grounds, low retention and advanced ergonomics’ functionality.
Premium automatic coffee grinder for medium-volume coffee shops looking for a quality, durable product that guarantees consistent results over time.
Automatic grinding cycle with start every 12 doses and stop when the coffee doser is full. Available in single phase and three phase.
![]()
| Specification | Details |
|---|---|
| Use | Doser |
| Version | Automatic: functioning with start every 12 doses and stop when the doser is full |
| Power | 800 watt |
| Electric Version | Available in single and three phase versions |
| Grinding Adjustment | Stepless micrometric grinding adjustment |
| Burrs | Conical |
| Diameter Standard Burrs | 186C single phase | 187C three phase, Ø 71 mm - 2¾ inches |
| Weight | 28 kg (62 lbs) |
| RPM | 420 rpm @50Hz / 500 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 1.6 kg (3.5 lbs) |
| Output | High |
| Extraction Method | Espresso |

| Label | mm | Inches |
|---|---|---|
| A | 234 mm | 9 1/4" |
| B | 252 mm | 10" |
| C | 287 mm | 11 1/2" |
| D | 464 mm | 18 1/4" |
| H | 720 mm | 28 1/2" |
| H hopper ROBUR S 1.6 kg (standard) | 720 mm | 28 1/2" |
| H hopper ROBUR S 320 g (to be ordered as spare part) | 627 mm | 24 3/4" |

![]()






Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.