Mazzer Mini Doser Coffee Grinder
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
Mazzer MINI is the gold-standard compact sized commercial coffee grinder. Small dimensions, heavy duty die-cast aluminum body, stepless control and ease of use make it an ideal choice suited for small cafes, low-volume shops and restaurants who want a professional edge.
| Specification | Details |
|---|---|
| Use | Doser |
| Version | Manual: with manual switch • Timer: with timer switch |
| Power | 250 watt |
| Grinding Adjustment | Stepless micrometrical grind adjustment |
| Burrs | Flat |
| Standard Burrs | 182D |
| Diameter Standard Burrs | Ø 58 mm (2 1/4 inches) |
| Weight | 10 / 12 kg (22 / 5 lbs) |
| RPM | 1400 rpm @50Hz / 1600 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 0.6 kg (1.3 lbs) |
| Optional Hopper Measures | 320 g hopper / 1 kg hopper |
| Output | Medium-low |
| Extraction Method | Espresso |

| Measurement | mm | Inches |
|---|---|---|
| A | 168 mm | 6 3/4" |
| C | 200 mm | 7 3/4" |
| D | 340 mm | 13 1/2" |
| E | 160 mm | 6 1/4" |
| H | 470 mm | 18 1/2" |
| H hopper MINI 0.6 kg (standard) | 470 mm | 18 1/2" |
| H hopper MINI 0.32 kg (standard fitted upon request) | 430 mm | 17" |
| H hopper JOLLY 1.2 kg (standard fitted upon request) | 540 mm | 21 1/2" |
| H hopper Mini 1.1 kg (standard fitted upon request) | 515 mm | 20 1/2" |
| H hopper Cilindric 1.3 kg (to be ordered as spare part) | 515 mm | 20 1/2" |





Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.