Mazzer Major V Electronic Espresso Grinder
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The Mazzer Major V boasts low retention, flexibility to adapt to all situations, and performs well at any time of the day—from the morning rush to regular service. It’s the grinder to have when a coffee shop wants to make the leap to the next level. Major V helps baristas complete their daily work with a user-friendly interface, new electronic features, and IoT optional technology.
New sharper and compact design, precision machined components, metal accessories, and high-tech electronics.
![]()
| Specification | Details |
|---|---|
| Use | On demand |
| Version | Electronic |
| Power | 650 watt |
| Grinding Adjustment | Stepless micrometric grinding adjustment |
| Burrs | Flat |
| Standard Fitted Burrs | 251A |
| Diameter Standard Burrs | Ø 83 mm (3 1/4 inches) |
| Weight | 20.5 kg (45.2 lbs) |
| RPM | 1400 rpm @50Hz / 1600 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 1.6 kg (3.5 lbs) |
| GFC | Hybrid damper / Antidust damper |
| Cooling System | Double fan cooling system |
| IoT | Optional |
| Output | Medium-high |
| Extraction Method | Espresso |
| Recordable Time Settings | 3 |

| Label | mm | Inches |
|---|---|---|
| A | 212 mm | 8 1/2" |
| B | 252 mm | 10" |
| C | 292 mm | 11 1/2" |
| D | 475 mm | 18 3/4" |
| E | 240 mm | 9 1/2" |
| H | 681 mm | 26" |
| H hopper ROBUR S 1.6 kg (standard) | 681 mm | 26 3/4" |
| H hopper ROBUR S 320 g (to be ordered as spare part) | 590 mm | 23 1/4" |








Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.