Mazzer Major V Automatic Espresso Grinder
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The Mazzer Major V boasts low retention, flexibility to adapt to all situations, and performs well at any time of the day—from the morning rush to regular service. It’s the grinder to have when a coffee shop wants to make the leap to the next level.
New sharper and compact design, precision machined components, metal accessories.
![]()
| Specification | Details |
|---|---|
| Use | Doser |
| Version | Manual: with manual switch • Automatic: with start every 12 doses and stop when the doser is full |
| Power | 650 watt |
| Electric Version | Available in single and three phase versions |
| Grinding Adjustment | Stepless micrometric grinding adjustment |
| Burrs | Flat |
| Standard Fitted Burrs | 151A single phase – 151B three phase |
| Diameter Standard Burrs | Ø 83 mm (3 1/4 inches) |
| Weight | 20 / 5 kg (45 / 2 lbs) |
| RPM | 1400 rpm @50Hz / 1600 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 1.6 kg (3.5 lbs) |
| Output | Medium-high |
| Extraction Method | Espresso |

| Measurement | mm | Inches |
|---|---|---|
| A | 212 mm | 8 1/2" |
| B | 252 mm | 10" |
| C | 292 mm | 11 1/2" |
| D | 475 mm | 18 3/4" |
| E | 240 mm | 9 1/2" |
| H | 681 mm | 26" |
| H hopper ROBUR S 1.6 kg (standard) | 681 mm | 26 3/4" |
| H hopper ROBUR S 320 g (to be ordered as spare part) | 590 mm | 23 1/4" |








Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.