Mazzer Kony S Automatic Espresso Grinder
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mazzer Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The Kony S is designed to enhance the aroma of your coffee. The distinctive Mazzer design spotlights precision machined components and high-tech electronics. It’s equipped with 63mm conical burrs and works at a low speed of 420 rpm @50Hz and 500 rpm @60Hz. Kony S features excellent dose consistency and a mind to barista ergonomics. This is the ideal choice for medium-high volume cafes.
Premium automatic coffee grinder for medium-volume coffee shops looking for a quality, durable product that guarantees consistent results over time.
Automatic grinding cycle with start every 12 doses and stop when the coffee doser is full. Available in single phase and three phase.
![]()
| Specification | Details |
|---|---|
| Use | Doser |
| Version | Automatic: grinding cycle with start every 12 doses and stop when the coffee doser is full |
| Power | 450 watt |
| Electric Version | Available in single and three phase versions |
| Grinding Adjustment | Stepless micrometric grinding adjustment |
| Burrs | Conical |
| Diameter Standard Burrs | 191C single phase | 192C three phase, Ø 63 mm (2 1/2 inches) |
| Weight | 20 kg (44 lbs) |
| RPM | 420 rpm @50Hz / 500 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 1.3 kg (2.9 lbs) |
| Output | Medium-high |
| Extraction Method | Espresso |

| Label | mm | Inches |
|---|---|---|
| A | 208 mm | 8 1/4" |
| B | 240 mm | 9 1/2" |
| C | 264 mm | 10 1/2" |
| D | 413 mm | 16 1/4" |
| E | 208 mm | 8 1/4" |
| H | 651 mm | 25 1/2" |
| H hopper KONY S 1.3 kg (standard) | 651 mm | 25 1/2" |
| H hopper KONY S 0.32 kg (to be ordered as spare part) | 572 mm | 22 3/4" |

![]()





Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.