MAHLKONIG EK43S Grinder
✔ Authorized Mahlkonig Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mahlkonig Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The EK43 S provides the powerful performance of Mahlkönig’s famous EK43 within a space-saving body, that finally brings premium coffee grinding to the smaller coffee bars, too.
The EK43 rules the international coffee specialty industry as the undisputed queen of coffee grinders - with high performance, reliability and premium grinding results. Its outstanding grinding profile remains unmatched.
The EK43 provides the most even extraction of the coffee’s valuable aroma and is known to be a guarantor for an outstanding taste experience and a symbol for quality. Its special shape has become an icon within the international barista scene, which feels deeply connected to the EK43 by its shared passion for coffee.
| Voltage / Frequency / Phase: |
|
| Idle speed: | 1450 rpm (50 Hz); 1760 rpm (60 Hz) |
| Burr diameter: | 98 mm |
| Burr material: | Cast steel |
| Burr grind life (median setting): | approx. 6000 kg |
| Average grinding capacity*: | 19–21 g/s |
| Average grinding capacity Turkish fine*: | 10–12 g/s |
| Bean hopper capacity: | approx. 250 g |
| Max. nominal power: | 1300 W |
| Dimensions (WxHxD): | 23 x 68 x 41 cm |
| Packing dimensions (WxHxD): | 37 x 58 x 71 cm |
| Net weight: | 24.5 kg |
| Gross weight: | 28.5 kg |
| Certifications: | CE, CB, ETL Safety, ETL Sanitation |
| Standards: |
|
| Standard colors: |
|
| Special equipment: |
|
| Optional accessories: |
|
*Depends on the grinding goods and the chosen degree of fineness.
All measured values under laboratory conditions. Other electric specifications available on request. Subject to change without prior notice.
All new Mahlkonig grinders include 1-year parts warranty.
Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.