MAHLKONIG E65W Grind by Sync
✔ Authorized Mahlkonig Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Mahlkonig Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ 1 Year Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
The E65W Grind-by-Sync is an on demand espresso grinder featuring the groundbreaking technology of The Sync System paired with Grind-by-Weight, giving you unparalleled precision and dose control. With its smaller footprint, 65mm special steel burrs and remarkable new features for efficient workflows, the E65W GbS is perfectly designed for fast, compact environments, offering adjustability and performance tailored to cafes and coffee shops, with its larger counterpart, the E80W GbS, excelling in high-demand environments.
Equipped with Sync-enabled connectivity, the E65W GbS features an electrical adjustment of the burr distance, offering exceptional precision for espresso coffee grinding. This adjustment can be controlled manually by the barista or, when synchronized with a compatible commercial espresso machine or Sync-enabled device, it automatically aligns with the target extraction time. Powered by an intelligent algorithm, the E65W GbS ensures consistent, perfect extractions – ideal for fast paced coffee shop and café environments where quality and precision are paramount.
Download the Mahlkönig Sync Mobile app on the Apple Store or Google Play, and access the Desktop app online.
The E65W Grind-by-Sync commercial espresso grinder is designed to adapt to your current needs and future growth. Whether you're perfecting espresso in a small setup or expanding to multiple locations, this versatile grinder keeps up with your evolving ambitions. Its Grind-by-Weight feature with Sync capabilities ensures seamless scaling, making it a smart, long-term investment.
The Sync digital ecosystem consists of the Mahlkönig Sync Mobile Application and Desktop Application. The mobile app allows for easy pairing of the E65W Grind-by-Sync grinder to the Wifi connected machine or device and enables automatic software updates. The desktop app enables users to view operational data through a reporting dashboard, and managers can define coffee recipes per grinder. Both apps allow for remote and local data access.
Mahlkönig Sync Mobile App:
Mahlkönig Sync Desktop App:
Access to the Desktop app is available online.
Download the Mahlkönig Sync Mobile app on the Apple Store for iOS or Google Play for Android:


| Voltage / Frequency / Phase / Nominal power: |
|
| Idle speed: | 1400 rpm (50 Hz); 1700 rpm (60 Hz) |
| Burr diameter: | 65 mm |
| Burr material: | Special steel |
| Burr grind life (median setting): | approx. 800 kg |
| Average grinding capacity*: |
|
| Bean hopper capacity: | approx. 1200 g |
| Dimensions (WxHxD): | 19.5 x 62 x 28.3 cm |
| Packing dimensions (WxHxD): | 69.7 x 28.7 x 47.5 cm |
| Net weight: | 12.2 kg |
| Gross weight: | 14 kg |
| Certifications: | CE, CB, ETL Safety, ETL Sanitation |
| Standards: |
|
| Standard colors: |
|
| Optional accessories: |
|
*Depends on the grinding goods and the chosen degree of fineness.
All measured values under laboratory conditions. Other electric specifications available on request. Subject to change without prior notice.
All new Mahlkonig grinders include 1-year parts warranty.
Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.