Broil King Baron 420 Pro Shadow 4 Burner Propane Grill - Black - 674114
✔ Authorized Broil King Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ Lifetime Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
✔ Authorized Broil King Dealer
✔ Price Match Guarantee
✔ Lifetime Warranty Included
✔ No Sales Tax (Except In WY)
✔ Call Or Text Us At (254) 268-5171
Customer support: (254) 268-5171 | info@thekitchenarena.com
Free shipping is available on select products (exclusions apply). Items are sourced from established manufacturers and typically ship within 2–3 business days.
Transactions are processed through encrypted SSL connections.
Product packaging, owners’ manuals, installation instructions, and/or operating instructions may include more information than what is shown on our website. The content on our site is intended to be used for reference purposes only. Please fully read all included manuals and documentation before installing or using this product. WARNING for California residents: this product may contain chemical(s) known to the state of California to cause birth defects, cancer, or other reproductive harm.
| Exterior Material | Powder Coated Steel |
|---|---|
| Number Of Main Burners | 4 Burners |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Fuel Type | Propane |
| Collection | Baron |
| Configuration | Freestanding |
| Made In USA | Made In The USA With Globally Sourced Parts |
| Size | Small (0 - 26") |
| Cart Assembly | Some Assembly Required |
| Hose Included | Yes |
| Commercial | No |
| Series | 420 PRO Shadow |
| Side Burner | None |
| Stainless Steel Grade | 304 Stainless Steel |
| Marine Grade | No |
| Primary Color | Black |
| Grill Lights | External |
| Hamburger Data | 20 |
| Rear Burner Rotisserie | No |
| Side Shelves | Yes |
| Side Shelf Material | Powder Coated Steel |
| Total Cooking Capacity | 630 Sq. Inches |
| On Wheels | Yes |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Grilling Surface Btus | 40000 |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Rotisserie Kit | No |
| Rotisserie Burner Btus | No Rear Burner |
| Cooking Grid Dimensions | 17 1/2 X 25 5/8" |
| Heat Zone Separators | No |
| Main Grilling Area | 460 Sq. Inches |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Secondary Grilling Area | 170 Sq. Inches |
| Flash Tubes | No |
| Smoker | No |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Model Number | 674114 |
| UPC | 062703741147 |
| Width | 57" |
|---|---|
| Height | 46.5" |
| Depth | 24" |
| Weight | 145 lbs |
Cookbox is covered for the lifetime of the original owner against defects in materials and workmanship. All remaining parts and paint are covered for fifteen (15) years from the date of purchase. Labor not included.
Refer to manufacturers manual for full warranty details.
Receive updates on The Kitchen Arena's latest products, promotions, and news.